Jesteś tutaj: misters-consulting.pl > Bankowość > Bankowa sesje ELIXIR i wiesz kiedy będzie przelew

Bankowa sesje ELIXIR i wiesz kiedy będzie przelew

ELIXIR czyli Elektroniczna Izba Rozliczeniowa, to nic innego jak charakterystyczny system rozliczeń międzybankowych, który działa na naszym rynku już od blisko dwudziestu lat. W systemie tym całkowicie wyeliminowano przesyłanie dokumentów w postaci papierowej, jakie wymieniały między sobą banki. Zastąpienie tradycyjnej dokumentacji jej elektronicznymi odpowiednikami, w znacznym stopniu wpłynęło na czas realizacji przelewów oraz transakcji bezgotówkowych pomiędzy poszczególnymi bankami.

 

W dzisiejszych czasach, gdzie powszechny dostęp do internetu zrewolucjonizował niemal całą gospodarkę światową, tego typu rozwiązanie wydaje się być nieodzownym elementem funkcjonowania wszystkich instytucji bankowych. Co system ELIXIR, daje przeciętnemu użytkownikowi rachunku bankowego?

 

Zdarza się często, że jedna osoba posiada dwa konta bankowe w dwóch różnych bankach. Ponieważ przelewy realizowane są w różnych godzinach, trudno jest czasami jednoznacznie określić o której godzinie można spodziewać się środków na własnym koncie. Sięgając do tabeli zawierającej zestawienie czasu operacji bankowych różnych instytucji, z łatwością można sprawdzić o której godzinie bank klienta realizuje sesje przychodzące. Na przykład, posiadając rachunek w banku A, który przelewy wychodzące realizuje o godzinie 8.00, 14.00 oraz 17.00, a także posiadając konto w banku B, który realizuje przelewy przychodzące o godzinie 8.30, 12.30 oraz o 15.00, robiąc przelew o godzinie 9.15 z konta w banku A, możemy się spodziewać środków na koncie B, nie wcześniej niż o godzinie 12.30.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.