Jesteś tutaj: misters-consulting.pl > Księgowość > Co przedsiębiorca może odliczyć od podatku

Co przedsiębiorca może odliczyć od podatku

Prowadzenie działalności gospodarczej w dużej mierze służy generowaniu zysków. Niestety, przedsiębiorca poza możliwościami zarobkowymi, ma też wiele obowiązków względem instytucji państwowych, które stanowią regularne „opłaty” za prowadzenie własnej firmy. Wysokości składek ZUS nie zmienimy, jednak podejmując odpowiednie decyzje, można wpłynąć na wysokość podatku, który należy zapłacić fiskusowi.

Na wysokość podatku dochodowego składa się wiele elementów. Wiedząc o tym, że zaliczkę na podatek dochodowy, oblicza się na podstawie przychodów pomniejszonych o koszty ich uzyskania, łatwo można się domyśleć, że im większe koszty, tym mniejszy podatek należny fiskusowi. Idąc tym tropem należy rozważyć wszelkie możliwe wydatki związane z prowadzoną działalnością, które mogą być potraktowane jako koszty prowadzenia firmy.

Wszelkiego rodzaju rachunki, tj. opłata za najem lokalu, rachunek za pobór energii elektrycznej w miejscu prowadzenia działalności, abonament telefoniczny, koszt użytkowania internetu i inne, bezpośrednio związane z kosztami uzyskania przychodu, skutecznie pomagają zmniejszyć podatek odprowadzany do US. To jednak nie wszystko, artykuły biurowe zakupione dla firmy, urządzenia elektryczne (np. komputer, ale także ekspres do kawy używany w biurze), wyposażenie biura, materiały promocyjny, koszty reklamy, usługi remontowe, a nawet prasa związana z prowadzoną działalnością, mogą być potraktowane jako koszty uzyskania przychodu, ponieważ w ten sposób zmniejsza się podatek, który należy zapłacić fiskusowi.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.