Jesteś tutaj: misters-consulting.pl > Bankowość > Czy bank może zbankrutować?

Czy bank może zbankrutować?

Pytanie to może wyzwalać uśmiech na twarzach wielu osób, bo w końcu bank jest bankiem, więc jak mógłby zbankrutować? Niestety, bank jak każda inna działalność nieprawidłowo zarządzana może utracić swą płynność finansową, która w konsekwencji prowadzi do ogłoszenia bankructwa. Nie należy jednak popadać w panikę i w chaotyczny sposób rozpocząć proces likwidacji wszelkich oszczędności zdeponowanych w bankach. Dzięki zabezpieczeniom, a także odgórnym nadzorom jakimi objęte są banki, można być spokojnym o własne środki ulokowane na kontach i lokatach.

 

Kontrola nad bankami przypada w udziale Komisji Nadzoru Finansowego, której głównym zadaniem jest wydawanie rekomendacji. To właśnie KNF reguluje kwestie dotyczące między innymi ogólnych zasad udzielania kredytów i pożyczek, zarówno klientom indywidualnym, jaki i firmom. Jest to niezwykle istotne, ponieważ tylko i wyłącznie odpowiedzialne udzielanie wsparcia finansowego dla klientów banków, gwarantuje bezpieczeństwo depozytów. Banki, które nie stosują się do wytycznych obowiązującego regulatora, muszą liczyć się z konsekwencjami takiego postępowania. Upomnienie Komisji Nadzoru Finansowego lub kara nakładana na banki to skuteczny sposób, by zapobiec upadkowi sektora bankowego.

 

Nie zawsze jednak stosowanie się do zaleceń KNF chroni bank przed upadkiem, w takiej sytuacji zadziałają państwowe zabezpieczenia w postaci Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który w przypadku bankructwa banku gwarantuje zwrot depozytów klientów do równowartości 100 tys. euro, w ciągu 20 dni roboczych.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.