Jesteś tutaj: misters-consulting.pl > Praca > Czym jest praca na akord i jak wyliczane jest wynagrodzenie?

Czym jest praca na akord i jak wyliczane jest wynagrodzenie?

W zdecydowanej większości przypadków, pracodawcy rozliczają się ze swoimi pracownikami na podstawie przepracowanych przez nich godzin. Zawierane umowy o pracę dotyczą określonego etatu, który może przybierać różne wymiary w zależności od ustaleń pomiędzy obiema stronami. Obliczenie wynagrodzenie w takim przypadku jest więc proste i nie wymaga nazbyt skomplikowanych procesów analitycznych.

 

Jednak nie zawsze wynagrodzenie pracowników obliczane jest na podstawie liczby przepracowanych godzin. Zdarza się tak, że płaca uzależniona jest od pracy wykonywanej w ujęciu ilościowym. Przykładowo od ilości wyprodukowanych sztuk długopisów lub liczby posprzątanych pokoi w hotelu. W takiej sytuacji jest to zatrudnienie nazywane pracą na akord, gdzie zatrudnione osoby to tzw. pracownicy akordowi.

 

W przypadku pracy akordowej również obowiązują pewne normy przy wyliczaniu stawki podstawowej za wykonywaną pracę. Zanim pracodawca wyznaczy wysokość wynagrodzenia za pojedynczą jednostkę wykonanej pracy, musi sprawdzić ile czasu przeciętnie zajmuje pracownikom wykonanie danej czynności. Wynagrodzenie akordowe obliczanej jest w oparciu o czas potrzebny przeciętnemu pracownikowi by osiągnąć obowiązującą podstawową stawkę godzinową. W ten sposób nawet pracownicy pracujący nieco wolniej,  mają szansę zarobienia minimalnej stawki krajowej.

 

Zgodnie z obowiązującym prawem, pracodawca musi na piśmie powiadomić zatrudnionego na akord pracownika, o wysokości przeciętnej stawki za jednostkę wyprodukowanej sztuki lub wykonaną czynność.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.