Jesteś tutaj: misters-consulting.pl > Bankowość > Czym różni się bank od agencji finansowej

Czym różni się bank od agencji finansowej

Wraz z rozwojem gospodarczym, oraz szerokimi możliwościami inwestycyjnymi osób prywatnych, na polskim rynku nie brakuje tak zwanych, agencji finansowych. Zwykle zajmują się one obsługą rachunków wszelkiego rodzaju (opłaty za media, doładowania telefonów i inne), a także udzielaniem pożyczek (niektóre z nich reklamują się, iż udzielają kredytów, jednak jedynymi instytucjami które mają prawo udzielać wsparcia finansowego w postaci kredytów rozumianych w ich ustawowym znaczeniu są banki komercyjne). Agencje finansowe często też pośredniczą pomiędzy klientem, a bankiem komercyjnym, w procesie udzielania pożyczek, zwykle o niskiej wartości.

 

Przyglądając się zarówno bankom, jak i agencją finansowym, można odnieść mylne wrażenie, że są to takie same instytucje. Szczególnie, gdy w agencji finansowej poza wsparciem pieniężnym, można także otrzymać kompleksową poradę w zakresie dysponowania i pomnażania posiadanego kapitału. Dla przeciętnego klienta, są to takie same instytucje, które w jego prywatnym odbiorze wykonują taką samą pracę. Czym więc różni się bank od agencji finansowej?

 

Przede wszystkim wszystkie banki komercyjne, które bankami są w rzeczywistości podlegają regulacjom prawa bankowego, a także kontroli Krajowego Nadzoru Finansowego oraz zabezpieczone są gwarancjami państwowymi, w postaci Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W praktyce oznacza to, że banki posiadają silne zabezpieczenie przed upadkiem, a na wypadek bankructwa jego klienci otrzymają zwrot zdeponowanych w nim środków. Agencje finansowe to po prostu firmy świadczące podobne do bankowych usługi.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.