Jesteś tutaj: misters-consulting.pl > Oszczędzanie > Czym różnią się oszczędności od inwestycji?

Czym różnią się oszczędności od inwestycji?

W codziennym języku często stosuje się termin „inwestować” w kontekście nawet klasycznych form oszczędnościowych. Wiele osób mawia, że zainwestowało swoje pieniądze w lokatę, chociaż w rzeczywistości po prostu zdeponowało je w banku w ramach określonej umowy, która gwarantuje zwrot kapitału podstawowego powiększonego o określoną kwotę oprocentowania, po upływie wyznaczonego okresu w jakim ów lokata obowiązuje. Środki przez cały ten czas pozostają w stanie zamrożenia, a ewentualne ich wcześniejsze odebranie grozi utratą odsetek. Trudno w takim wypadku mówić o jakiejkolwiek inwestycji, ponieważ w chwili podpisania umowy wszystko jest całkowicie jasne. Znany jest kapitał podstawowy oraz zyski wyliczone na jego podstawie.

 

Czym wobec tego musi charakteryzować się transakcja, aby mogła być określana oszczędnością lub inwestycją? Według niektórych ekonomistów, oszczędności to zabezpieczenie środków pieniężnych przed utratą ich wartości na skutek oddziaływania inflacji. Inwestycje to natomiast celowa i świadoma rezygnacja z aktualnych i pewnych korzyści na poczet przyszłych i niegwarantowanych zysków. Biorąc pod uwagę fakt, że w obu przypadkach konieczna jest rezygnacja z aktualnego dostępu do zgromadzonych środków finansowych w celu ich pomnożenia, można stwierdzić, że jedyną różnicą jest wysokość ryzyka związanego z wybraną formą powiększania kapitału.

 

Bogaty rynek usług finansowych sprawia, że granica pomiędzy oszczędzaniem, a inwestowaniem zaciera się i coraz trudniej powiedzieć, czy jest to oszczędzanie, czy też inwestycja z mocno ograniczonym ryzykiem.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.