Jesteś tutaj: misters-consulting.pl > Księgowość > E-faktura, nowoczesny system rachunkowy

E-faktura, nowoczesny system rachunkowy

Globalna komputeryzacja dotarła także do przedsiębiorstw, a właściwie do sposobu prowadzenia dokumentacji finansowej. Ustawa o rachunkowości, która weszła w życie od 1 stycznia 2011 i znacznie zliberalizowała przepisy dotyczące fakturowania, a dokładniej uregulowała kwestie dotyczące elektronicznych dokumentów transakcji, jakimi są e-faktury.

 

Jeszcze do niedawna elektroniczne faktury stanowiły poważny problem, w związku z obowiązującymi przepisami sposobu przechowywania dokumentów finansowych. Dzięki ustawie o rachunkowości oraz uproszczeniach jakie wprowadzono na jej mocy, możliwe jest odejście od tradycyjnie stosowanej formy archiwizacji, i e-faktury zapisywać w elektronicznym systemie księgowo-finansowym. Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie to musi znaleźć się jako adnotacja w polityce rachunkowości danej firmy.

 

Możliwość wykorzystania pełnej elektronicznej księgowości to niezwykła wygoda dla wielu przedsiębiorców. Wykorzystanie zaawansowanych programów księgowych umożliwia skuteczniejsze kontrolowanie bieżącej sytuacji firmy, bez konieczności przeglądania wielu dokumentów. Dodatkowo ustawa o rachunkowości z 2011 roku, wprowadziła nowe regulacje dotyczące dekretowania dowodów księgowych, a co za tym idzie, także e-faktur. Zgodnie z obowiązującym prawem, przedsiębiorca ma możliwość odstąpienia od ręcznego sporządzania dekretu. Jak jednak utrzymują specjaliści, dla własnego spokoju warto na koniec każdego okresu rozliczeniowego, przygotować wydruk dekretów wszystkich zaksięgowanych e-faktur.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.