Jesteś tutaj: misters-consulting.pl > Praca > Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę (zarówno na określony czas jak i w zawartej na czas nieokreślony), co roku przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 lub 26 dni (dłuższy urlop przysługuję pracownikom, których staż pracy przekroczył 10 lat), czyli do czasu wolnego za który otrzymują pełne wynagrodzenie. Urlop można wykorzystać dzieląc go w ciągu roku na krótsze odcinki czasu, lub w porozumieniu z pracodawcą, wykorzystać jednorazowo. Jest to prawo, którego nie można się zrzec nawet wówczas, gdy pracodawca próbuje przekonać do tego pracownika.

 

W trakcie obowiązującego stosunku pracy nie można bowiem urlopu „odsprzedać” pracodawcy, a niewykorzystane dni urlopowe przechodzą na kolejny rok. Zgodnie z ostatnimi zapisami w przepisach, urlop taki można wykorzystać do końca września kolejnego roku, a nie jak do tej pory do końca marca. Co więcej, zaległy urlop nie przepada pracownikowi przez kolejne trzy lata, a co za tym idzie zachowuje pełne prawo do jego odebrania lub otrzymania wynagrodzenia, gdy ustanie stosunek pracy.

 

Prawo do pieniężnego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, przysługuje pracownikowi tylko i wyłącznie wówczas, gdy stosunek pracy zostaje rozwiązany lub ulega wygaśnięciu. W takiej sytuacji, na podstawie art. 171 kodeksu pracy, pracodawca zobowiązany jest to wypłaty ekwiwalentu za zaległy urlop przysługujący pracownikowi, lub udzielenia urlopu wypoczynkowego „w naturze” w wymiarze odpowiadającym liczbie niewykorzystanych dni wolnych.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.