Jesteś tutaj: misters-consulting.pl > Giełda > Giełda a gospodarka kapitalistyczna

Giełda a gospodarka kapitalistyczna

Powszechnie wiadomo, że z miesiąca na miesiąc polska giełda rozwija się coraz bardziej dynamicznie, i że niektórzy fachowcy i specjaliści już teraz przewidują, że za jakiś czas będziemy mogli stanowić konkurencję dla bardziej bogatych i doświadczonych państw Europy Zachodniej. Podnosi się, że chociaż Polska jest państwem, które dopiero zaczyna się naprawdę rozwijać i które jest dopiero u początku swojej drogi do dojrzałego kapitalizmu, to wyniki przez nas osiągane już teraz plasują nas pośród lepszych, bardziej wydajnych państw Unii Europejskiej.
Być może dla co niektórych tego rodzaju stwierdzenia oraz konstatacje będą nieco dziwne, jednak trzeba pamiętać, że wbrew wszelkim stereotypowym przeświadczeniom wcale nie jesteśmy państwem małym, a nasza wielkość oraz położenie predysponują nas raczej do roli jednego z liderów europejskich, niż do roli, jaką pełnimy obecnie.
Nie jest żadną tajemnicą, że jednym z najbardziej wiarygodnych wskaźników rozwoju gospodarczego jest stopień, w jakim rozwinęły się różnego rodzaju podmioty oraz instytucje finansowego, takie jak na przykład banki lub giełda. W przypadku banków sytuacja jest o tyle skomplikowana, że ogromna większość naszego sektora bankowego znajduje się w rękach zagranicznych inwestorów, dlatego też w miarę dokładne oszacowanie wartości naszej gospodarki na tej podstawie wydaje się niemożliwe. Ale z drugiej strony polska giełda jak najbardziej należy do nas, i już chociażby dzięki temu możemy postawić pewne konstatacje oraz prognozy, tyczące stopnia naszego rozwoju ekonomicznego. Jakie więc mogą być takie prognozy? Fachowcy i różnego rodzaju specjaliści uważają, że, jak już wspomniałem, jesteśmy państwem które dopiero zaczyna się „dorabiać” ale które mimo to już zdążyło zapracować sobie na dość solidną i stabilną pozycję. Można więc powiedzieć, że w ogólnym aspekcie jest całkiem dobrze.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.