Jesteś tutaj: misters-consulting.pl > Finanse domowe > Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

 

Bycie rodzicem to ogromna radość, ale i odpowiedzialność powiązana z koniecznością zapewnienia potomstwu odpowiedniej opieki oraz warunków bezpiecznej egzystencji praktycznie przez dłuższy okres jego życia. Przyjście na świat maluszka to poważne obciążenie dla budżetu domowego, który od tego momentu będzie miał dopisane do planu stałe wydatki związane z jego rozwojem.

 

Sama wyprawka dla noworodka to duży wydatek, który można mocno odczuć poprzez konieczność rezygnacji z dotychczasowych przyjemności. Łóżeczko, wózek, garderoba, środki pielęgnacyjne, a także pieluszki, to wydatek rzędu minimum tysiąca złotych. Jest to całkowicie dolna granica kosztów zakupu niezbędnych produktów, które przy odrobinie szczęścia można nabyć w promocyjnych cenach lub okazyjnie od znajomych. Dziecko jednak szybko rośnie i wymaga stałej wymiany garderoby. W sytuacji, gdy brakuje naturalnego mleka matki konieczny jest zakup odpowiednich pokarmów, które w odpowiedniej jakości do najtańszych nie należą. Pieluszki to już stały wydatek przez najbliższych kilkanaście miesięcy, zanim dziecko nie nauczy się korzystać z nocnika. Dalszy rozwój to kolejne wydatki związane ze szkołą, zainteresowaniami, potrzebami przynależności do grupy rówieśniczej, wycieczkami, a także zdrowiem.

 

Nawet jeżeli rodzice maleństwa są dobrze sytuowani, chęć zapewnienia bezpiecznej przyszłości dla całej rodziny, wyzwala konieczność podejmowania działań w zakresie oszczędności i inwestycji. Dziecko zmienia życie niezależnie od posiadanych zasobów i zmusza do bardziej odpowiedzialnego spojrzenia w przyszłość.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.