Jesteś tutaj: misters-consulting.pl > Bankowość > Ile może wynosić prowizja bankowa za udzielenie wsparcia finansowego?

Ile może wynosić prowizja bankowa za udzielenie wsparcia finansowego?

Klienci banków, którzy decydują się na skorzystanie z bankowego wsparcia finansowego, nie zawsze pamiętają o tym, że każdy udzielony kredyt, poza odsetkami obciążony jest także dodatkowymi kosztami, chociażby takimi jak ubezpieczenie, czy prowizja za jego udzielenie. Zgodnie z obowiązującym prawem, prowizja bankowa nie może przekroczyć pięciu procent kwoty udzielonego kredytu. Niestety, brak wyraźnego zapisu, czy jest to odsetek kwoty netto czy też brutto, powoduje, że banki nie zawsze naliczają swoją marżę w sposób korzystny dla samego kredytobiorcy.

 

Sposób w jaki doliczana jest prowizja jest niemniej ważny jak jej wysokość. Przykładowo, biorąc pod uwagę dwa banki pobierające takiej samej wysokości prowizję – 5 procent i dwóch kredytobiorców, którzy zdecydowali się na kredyt w wysokości 10 tysięcy złotych, mogłoby się wydawać, że obaj panowie poniosą takie same koszty udzielenia kredytu. Tymczasem jeden bank nalicza prowizję od kwoty netto, czyli od wnioskowanych 10 tysięcy, co daje 500 zł prowizji dla banku, natomiast drugi bank nalicza prowizję od kwoty brutto, co oznacza, że w rzeczywistości klient pożycza od banku 10500 zł od których pobierana jest prowizja o wysokości 525 zł.

 

Przy małych kwotach sposób naliczania prowizji nie jest aż tak istotny, jednak przy zaciąganiu dużych kredytów gotówkowych lub hipotecznych, warto zadbać o uzyskanie pełnej informacji na temat wszystkich kosztów, jakie zostaną poniesione przez kredytobiorcę. Chociaż prowizja zazwyczaj wliczona jest w raty, to nawet niewielka różnica może okazać się całkiem sporą kwotą.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.