Jesteś tutaj: misters-consulting.pl > Księgowość > Jak należy przechowywać dokumenty księgowe?

Jak należy przechowywać dokumenty księgowe?

Działalność gospodarcza to obowiązek nie tylko skrupulatnego i zgodnego z obowiązującymi normami przygotowania dokumentów księgowych, ale i konieczność odpowiedniej ich archiwizacji. Niezastosowanie się to wprowadzonych w tym zakresie regulacji i zasad, zagrożone jest konsekwencjami prawnymi. Sprawy dotyczące nieprawidłowości w dokumentach finansowych mogą zakończyć się przed sądem, który zadecyduje o stopniu przestępstwa i wyznaczy karę w postaci grzywny pieniężnej lub pozbawienia wolności, nawet na kilka lat.

 

Wiedząc o tym jak poważnym tematem są dokumenty księgowe firmy, warto zadbać o prawidłowe ich przechowywanie. Bałagan w papierach może nie jest przestępstwem samo w sobie, jednak w trakcie kontroli może być uznany za celowe utrudnianie procesu kontrolnego, co już stanowi naruszenie prawa. Z tego powodu wszystkie dokumenty finansowe powinny być przechowywane w porządku chronologicznym, z zastosowaniem podziału na miesiące z uwzględnieniem rodzaju kosztów, takich jak np.: kasa, dokumenty kosztowe, wynagrodzenia, przelewy, faktury VAT.. Można dodatkowo zastosować inne podziały odpowiednie do typu prowadzonej działalności.

 

Należy także pamiętać o tym, że na przedsiębiorcy ciąży obowiązek przechowywania dokumentów finansowych przez okres co najmniej pięciu lat od zakończenia roku obrotowego. Jeżeli w firmie zatrudniany jest personel, wówczas dokumentacja dotycząca zatrudnienia i wynagrodzenia musi być przechowywana przez okres kolejnych pięćdziesięciu lat. Wszystkie dokumenty powinny być uporządkowane i zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.