Jesteś tutaj: misters-consulting.pl > Praca > Jak obliczyć rzeczywistą wysokość własnego wynagrodzenia

Jak obliczyć rzeczywistą wysokość własnego wynagrodzenia

Podejmując decyzję o zatrudnieniu w określonym miejscu pracy, wiele osób bierze pod uwagę liczne czynniki, które determinują ich ostateczne działania. Wysokość otrzymywanych zarobków jest jednym z najważniejszych kryteriów rozważanych podczas analizy atrakcyjności oferty.

 

Chociaż w dobie rosnącego bezrobocia i pogarszającej się sytuacji gospodarczej, wiele osób zaczyna poszukiwać jakiegokolwiek stałego źródła dochodów, to i tak w dalszym ciągu duże grono ludzi poszukuje pracy przez pryzmat osobistych korzyści. Nie zawsze jest to tylko kwestia finansowa, ponieważ czynniki takie jak miejsce pracy, możliwość rozwijania własnych zainteresowań, czy też szansa na realizację własnych ambicji, są równie ważne jak wynagrodzenie. Jak jednak obliczyć ile w rzeczywistości będzie wynosiła comiesięczna pensja?

 

Podpisując umowę z przyszłym pracodawcą należy zwrócić uwagę, czy podana w niej kwota stanowi wartość netto czy też brutto. W zdecydowanej większości przypadków, pracodawcy stosują zapis z uwzględnieniem miesięcznego wynagrodzenia brutto, co oznacza, że rzeczywista pensja będzie niższa od podanej w umowie kwoty. O ile niższa? Wszystko zależy od wysokości wynagrodzenia brutto, ponieważ od tego odliczane są różnego rodzaju składki, zaliczki na podatek i potrącenia, które pracodawca zobowiązany jest przekazać instytucjom państwowym z tytułu zatrudniania pracowników. Obliczenie przybliżonego wynagrodzenia netto nie jest takie trudne, gdy wykorzysta się jeden z kalkulatorów płac, dostępnych bezpłatnie na wielu portalach internetowych.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.