Jesteś tutaj: misters-consulting.pl > Finanse domowe > Kiedy koszty życia przekraczają wysokość pensji

Kiedy koszty życia przekraczają wysokość pensji

Wzrost stopy podatkowej, a co za tym idzie, także gwałtowne i szybkie podwyżki cen, powodują, że coraz więcej polskich rodzin żyje w biedzie. Z problemami finansowymi borykają się nie tylko bezrobotni, ale i osoby, których wynagrodzenie za pracę z trudem wystarcza na opłacenie podstawowym rachunków.

Z przeprowadzonych przez GUS badań wynika, że miesięczny dochód na jedną osobę wynosi aktualnie 1227 zł, co zdaniem specjalistów nie jest wystarczające, aby zaspokoić minimalne potrzeby egzystencjalne. Biorąc pod uwagę fakt, że wskazana kwota  w wielu domach jest jeszcze niższa, można uznać, że coraz więcej pracujących osób zarabia znacznie mniej, niż potrzebuje na przeżycie. Stwierdzenie to znajduje swoje potwierdzenie w statystykach GUS, z których jasno wynika, że około 3 milionów Polaków dotkniętych jest biedą. Niepokojący jest także fakt, że ponad 30 procent osób żyjących w nędzy to osoby przed ukończeniem 18 roku życia.

Sytuacja polskich rodzin jest o tyle skomplikowana, że często wiele z nich nie może liczyć na żadną pomoc ze strony państwa, pomimo skrajnej biedy. Stały dochód uzyskiwany w formie wynagrodzenie za pracę lub innych świadczeń, zazwyczaj przekracza wymagane kryteria dochodowe uprawniające do uzyskania wsparcia w ramach pomocy społecznej. Ratunkiem może być tylko pożyczka. Pieniądze pożyczane od znajomych, rodziny lub instytucji finansowych pomagają jedynie chwilowo. Niestety nowe zobowiązania finansowe wywołują efekt domina, a kolejne pożyczki tylko pogarszają i tak trudną sytuację.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.