Jesteś tutaj: misters-consulting.pl > Księgowość > Korekta faktury VAT, jej znaczenie i prawidłowe wykonanie

Korekta faktury VAT, jej znaczenie i prawidłowe wykonanie

Wszędzie tam, gdzie wystawia się faktury VAT, niejednokrotnie pojawia się potrzeba wprowadzenia jej korekty. Błędów nie da się uniknąć i nie zawsze powstają one z winy samego sprzedawcy, czy usługodawcy który ją wystawia. Niezależnie od przyczyn powstania nieprawidłowości należy niezwłocznie wprowadzić poprawne dane, wykorzystując w tym celu jedną z dwóch dopuszczalnych przez prawo form.

 

Jedną z nich jest faktura korygująca, którą należy wystawić wówczas, gdy dojdzie do pomyłki lub zmiany wartości liczbowej zawartej na fakturze podstawowej. Podstawę do wystawienia faktury korygującej dają, między innymi sytuacje tj.: zmiana ceny sprzedanego towaru, udzielono dodatkowego rabatu już po wystawieniu faktury pierwotnej, klient zwrócił towar na który została wystawiona faktura VAT, pojawiły się błędy w zapisie ilości sprzedanego towaru, cena jednostkowa z faktury nie zgadza się z rzeczywistą, źle podano kwotę netto, nastąpiła pomyłka przy stawce VAT, a także nieprawidłowo wyliczona kwota brutto.

 

Nota korygująca to dokument, który pełni dokładnie taką samą funkcję jak faktura korygująca, jednak zmiany wprowadzane poprzez użycie noty, nie dotyczą wartości liczbowych. Znajduje ona zastosowanie wówczas, gdy błędy zostały wykryte w danych Nabywcy lub Sprzedawcy, takich jak: numer NIP, nazwa jednej ze stron, czy też adres. Także daty sprzedaży oraz wystawienia można skorygować w ten sposób. Należy jednak pamiętać, że notą korygującą można wprowadzić tylko niewielkie zmiany, a w konieczności poprawienia kilku pól należy anulować fakturę VAT i wystawić nową.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.