Jesteś tutaj: misters-consulting.pl > Finanse domowe > Korzyści wspólnego rozliczania PIT-u

Korzyści wspólnego rozliczania PIT-u

Zgodnie z aktualnym prawem podatkowym, osoby podlegające obowiązkowi podatkowemu, które znajdują się w związku małżeńskim, mają prawo do wspólnego rozliczenia się z fiskusem. Z tego przywileju mogą skorzystać tylko i wyłącznie osoby, które przez cały rok podatkowy pozostają w związku małżeńskim i posiadają wspólność majątkową, pod warunkiem jednak, że żadne z małżonków nie prowadzi działalności gospodarczej rozliczanej liniowo, ryczałtem lub kartą podatkową.

Każdy kto chce dokonać rocznego rozliczenia podatkowego wspólne ze współmałżonkiem, zobowiązany jest do tego, aby informację tą przekazuje do urzędu skarbowego poprzez wypełnienie odpowiednich pól umieszczonych w formularzu PIT 36 lub PIT 37.

Wspólne rozliczenie małżonków to możliwość obniżenia kwoty podatkowej. Jest to zazwyczaj stosowane rozwiązanie, gdy jedno z małżonków nie uzyskuje dochodów objętych obowiązkiem podatkowym. Równie często korzystają z tego małżeństwa, gdzie jedno z nich uzyskało dochód przekraczający próg skali podatkowej i zobowiązany jest do rozliczenia podatku od 32 procentowej nadwyżki. Wspólne opodatkowanie pozwala na rozliczenie według stawki podstawowej, która za 2011 rok wynosi 18 procent.

W ramach korzyści wspólnego rozliczania PIT-u należy także wskazać możliwość zastosowania licznych ulg podatkowych, takich jak odliczenia za korzystanie z internetu czy przysługujących z tytułu wychowywania dziecka. Wspólne opodatkowanie dochodów wraz z wykorzystaniem różnych odliczeń podatkowych, pozwala uzyskać wyższy zwrot, a przynajmniej zniwelować ewentualne dopłaty.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.