Jesteś tutaj: misters-consulting.pl > Księgowość > Odpowiedzialność za błędy w księgach rachunkowych

Odpowiedzialność za błędy w księgach rachunkowych

Błędy w rachunkach księgowych przedsiębiorstwa to poważny problem, regulowany prawnie i obciążony procesem karnym. W sytuacji naruszenia obowiązujących norm i przepisów podatkowych, osoba lub instytucja obciążona odpowiedzialnością za prawidłowe prowadzenie firmowej dokumentacji, może stanąć przed sądem, lub w najlepszym wypadku zostanie obciążona karą grzywny. Jednak nie każdy przedsiębiorca zatrudnia księgową, a wszelkie zadania rachunkowo-podatkowe przekazuje profesjonalnym biurom rachunkowym. Kto w takiej sytuacji odpowiada za prawidłowe rozliczenia z ZUS-em i fiskusem?

 

Ustawa Ordynacja Podatkowa wyraźnie wskazuje podatnika, jako stronę odpowiedzialną za prawidłowe regulowanie zobowiązań podatkowych. Oznacza to, że niezależnie od tego kto zajmuje się księgowością firmy, za poprawne prowadzenie dokumentacji firmowej, w tym także pobieranie i odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy oraz płacenie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, zawsze odpowiedzialny jest przedsiębiorca. Nawet jeżeli właściciel firmy jedynie reguluje rachunki z ZUS-em oraz urzędem skarbowym na podstawie wskazań biura rachunkowego, to w dalszym ciągu jest on odpowiedzialny za prawidłowe wyliczenia należnych kwot.

 

Gdy firma korzysta z usług biura rachunkowego, a w skutek jego błędów przedsiębiorca poniesie szkodę, wówczas może on wystąpić o odszkodowanie, na podstawie obowiązującego kodeksu cywilnego. Na drodze sądowej można dochodzić swych praw, jeżeli biuro w sposób wadliwy prowadziło księgi, lub w nieprawidłowo dokonało rozliczenia z ZUS-em lub fiskusem.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.