Jesteś tutaj: misters-consulting.pl > Oszczędzanie > Oszczędzanie z korzyścią, czyli jak obronić się przed inflacją

Oszczędzanie z korzyścią, czyli jak obronić się przed inflacją

Kryzys i pogarszająca się sytuacja gospodarcza całego świata sprawia, że coraz więcej Polaków sięga po produkty oszczędnościowe, a także podejmuje różnego rodzaju działania służące pomnażaniu kapitału. Jak jednak wynika z aktualnych raportów gospodarczych, długoterminowe lokaty i inne produkty finansowe, które „zamrażają” środki na z góry określony czas, bez możliwość wcześniejszego użycia ich w inny sposób, może okazać się całkowicie niekorzystnym procesem.

 

Inflacja, która zdaniem ekonomistów, znalazła się obecnie na najwyższym od 10 lat poziomie, skutecznie niweluje wartość nabywczą pieniądza. Oprocentowanie gromadzonych środków, musi być więc wyższe niż aktualne pięć procent inflacji, aby uchronić pieniądze przed utratą ich wartości. To trudne decyzje, szczególnie w sytuacji tak dynamicznie zmieniającej się sytuacji gospodarczej. Ratunkiem przed szkodliwym działaniem inflacji mogą być zatem inwestycje w niestandardowe produkty, takie jak przedmioty o wartości kolekcjonerskiej lub ulokowanie kapitału w rynku nieruchomości.

 

Niezależnie od wybranej formy oszczędzania bądź inwestowania, zawsze należy przeliczyć realny zysk jaki zostanie uzyskany za określony przedział czasu. Przy inwestycjach długoterminowych jest to niezwykle trudne, ponieważ zmiany ekonomiczne mogą odbywać się we wszystkich kierunkach. Przy tak skomplikowanej sytuacji, lepiej jest wybierać inwestycje krótkoterminowe, które przynajmniej zapewnią skuteczną ochronę przed utratą wartości nabywczej zgromadzonych środków pieniężnych.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.