Jesteś tutaj: misters-consulting.pl > Finanse domowe > Rozsądny Polak sam oszczędza na swoją emeryturę

Rozsądny Polak sam oszczędza na swoją emeryturę

Liczne badania i ankiety przeprowadzane przez instytuty badań opinii publicznej oraz instytucje finansowe wykazują, że ponad połowa Polaków znajdujących się w wieku produkcyjnym, nie oszczędza na emeryturę. Zapytani, najczęściej szczerze przyznawali, że nie oszczędzają, bo nie mają z czego odkładać na i tak odległe czasy. Wiele osób wychodzi z założenia, że produktom emerytalnym oferowanym przez instytucje finansowe, po prostu nie można ufać, a co za tym idzie, nie ma potrzeby w nie inwestować z trudem generowanych środków pieniężnych.

 

Równocześnie blisko 70 procent badanych biorących udział w ankiecie Instytutu Homo Homini przyznało, że na emeryturę należy oszczędzać, jednak wysokie składki i mało przejrzysta konstrukcja umów produktów emerytalnych, skutecznie zniechęca do tej formy zabezpieczenia własnej przyszłości. Instytucje finansowe rzadko przykładają większą uwagę do tego, by ich oferty były zrozumiałe dla klienta. To sprawia, że nawet najlepsze produkty pozostają niezauważone, ponieważ nie są utożsamiane z realnymi korzyściami.

 

Mądry Polak już wie, że sam musi zadbać o swoją bezpieczną starość. Dla 40 procent obywateli jest to na tyle oczywiste, że systematycznie rozbudowują fundusze, które wykorzystają w chwili przejścia na emeryturę. Nie zawsze zabezpieczeniem są produkty emerytalne, często są to lokaty długoterminowe lub inwestycje w obligacje skarbowe. Biorąc pod uwagę tego typu produkty finansowe, odsetek inwestujących na przyszłość Polaków wzrasta, jednak w dalszym ciągu jest to zdecydowanie mniej, niż w rozwijających się krajach europejskich.

 

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.