Jesteś tutaj: misters-consulting.pl > Finanse domowe > Wspólne konto bankowe małżeństwa

Wspólne konto bankowe małżeństwa

Prowadzenie wspólnego rachunku bankowego, może być dla małżonków zarówno komfortowe, jak i problematyczne. Zarządzanie domowym funduszem jest znacznie łatwiejsze, gdy posiada się jedno konto, szczególnie gdy jedno z małżonków nie uzyskuje dochodów. W przypadku chęci zaciągnięcia kredytu hipotecznego, dobrze jest prowadzić wspólny rachunek na który przelewane są wszystkie środki pochodzące ze stałego źródła dochodu, ponieważ dzięki temu łatwiej negocjuje się z bankiem warunki umowy kredytowej.

 

Należy jednak pamiętać, że wspólne konto bankowe to przysługująca obu stronom możliwość samodzielnego podejmowania decyzji o wspólnych środkach, co może prowadzić do konfliktowych sytuacji rozwiązywanych drogą sądową. Jedno konto to także często konieczność korzystania z dwóch kart debetowych, które zwiększają wydatki związane z obsługą prowadzonego rachunku. Poważnym problemem wynikającym ze wspólnego konta małżeńskiego stanowi śmierć jednego z nich. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, bank blokuje połowę wspólnie zgromadzonych na koncie środków do momentu zakończenia postępowania spadkowego, bez możliwości wypłaty pieniędzy chociażby w ramach kosztów pogrzebu.

 

Alternatywnym rozwiązaniem dla konta wspólnego jest założenie bankowego konta indywidualnego z pełnomocnictwem dla współmałżonka. Dodatkowo można także ustanowić dyspozycje na wypadek śmierci. Dzięki takiemu rozwiązaniu oboje partnerzy mają swobodny dostęp do zgromadzonych na rachunku środków, a w sytuacji śmierci właściciela konta, osoba upoważniona może wykorzystać jego pieniądze bez jakichkolwiek ograniczeń.

 

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.